20 Şubat 2012 - Anasayfa // Genel Haberi yazdır

İLAÇMATİK İLE UNUTMAYA SON

İLAÇMATİK İLE UNUTMAYA SON

İnsan Vücuduna yerleştirilecek bir cihaz sayesinde artık ilaçlarınızı içmeyi unutmayacaksınız ve doktorunuzun komutuyla uygun dozdaki ilacı otomatik olarak alacaksınız...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu haber 1821 kez okunmuştur


"İLAÇLARIMI İÇMEYİ UNUTTUM" DEMEYİN, ARTIK 'İLAÇMATİK' VAR

İnsan Vücuduna yerleştirilecek bir cihaz sayesinde artık ilaçlarınızı içmeyi unutmayacaksınız ve doktorunuzun komutuyla uygun dozdaki ilacı otomatik olarak alacaksınız.
Popular Science dergisinde yer alan habere göre, Kimya Mühendisi Profesör Robert Langer'ın geliştirdiği küçük silikon çiplerden oluşan bir ilaç kaynağı cihaz ile doktorlar ilacı aktif edebilecekler. Böylece ilacın dozunu ayarlayabilecekler, çoklu ilaç kullanımı sağlanacak.

Gelecekte vücudunuza yerleştirilecek olan bilgisayarlı dispanserler eczanenin ya da doktorun yerini alarak, vücudunuzdaki tıbbi cihazlardan kanınıza uygun dozda ilaç otomatik olarak dağıtılacak. Bu küçük kablosuz çipler ağrıyı ve rahatsızlığı azaltacak ve butona basılmasıyla hastalar ihtiyacı olan ilacı tam olarak uygun dozda alacaklar.

İlk olarak kemik erimesi hastalığı olan kadınları kapsayan çalışmada, kablosuz mikroçipler başarılı bir şekilde hastalara günlük ilaçlarını verdi.

Araştırmacılar, bu cihazın uzun süreli ilaç tedavisi gereken sayısız hasta için mükemmel bir çözüm olduğunu söylediler. Hastalar ilaçlarını içmeyi hatırlamak zorunda kalmadı ve doktorlar da basit bir telefon görüşmesiyle ya da bilgisayar komutuyla uygun dozu ayarladılar.

MIT'de David H. Koch Enstitüsü Başkanı Profesör Robert Langer, bir gün bu çipin ilaçların tümü için önceden programlanmış dozlarda ve belirli saatlerde vücuda dağıtabileceğini belirterek, MS hastalığı, kanser ve bazı aşılar için kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.
Haber: Özden ATMACA
Kaynak: www.trabzonhaberajansi.comYORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Genel Haberleri

Tümü

MUZURA.NET SAYFALAR


 

 
 

Geliştirme : © 2008-2017

Adres : Doğanköy Mahallesi Akçaabat/Trabzon
Tel :0541 732 40 46 Muzura.Net / Doğder
Bu site 0.016 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]