26 Temmuz 2012, 12:55 - Anasayfa // Trabzon Haberi yazdır

Burası Adana değil Trabzon

Burası Adana değil Trabzon

Trabzon Yalıncak beldesinde 10 dönümlük arazide karpuz üretimi yapılıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu haber 2424 kez okunmuştur

Trabzon merkeze bağlı Yalıncak beldesinde 10 dönümlük arazide karpuz kavun üretimi yapan İsmail Köksal Kotan, yetiştirdiği ürünlerin hiç bir katkı olmadan tamamen doğal olduğunu söyledi. Kotan, Yalıncak Karpuzu'nun tat, aroma ve kilo bakımından Adana Karpuzu ile yarıştığını belirtti. 

karpuz1.jpg


Trabzon'da 3 yıldır karpuz üretimi yaptığını ifade eden Kotan, yılda 25 ton civarında üretim yaptığını belirterek yetiştirdiği karpuzun adının da Yalıncak Karpuzu olarak isimlendiriyor.


Tarla ve yol kenarında yetiştirdiği ürünleri sattığını belirten Kotan, "Yalıncak Karpuzu yetiştiriyoruz. Filizini Trabzon'dan alıyoruz. Burada yetiştirdiğimiz ürünler hiçbir katkı maddesi olmadan tamamen doğal, hayvan gübreleri kullanıyoruz.

 

Ürünümüzü zaman zaman tarlada zaman zaman da yol kenarına kurduğum tezgahta satıyorum. Artvin, Rize, Gümüşhane illerinden bile müşterilerim var. Karpuzumuzdan tadan insanlarımız memnun kalıyor" dedi.

 

Yılda 25 ton sadece kendisinin Yalıncak'ta karpuz yetiştirdiğini tüm beldede bu yıl 100 ton karpuz hasadı beklendiğini ifade eden Kotan, "Karpuz üretimimde en büyük desteği babam, annem, eşim, kız kardeşim ailemden aldım. Mart ayında tarlaya giriyorsun Temmuz’un 20’lerinde başlıyoruz kesmeye 15-20 gün sürüyor, Ağustos’ta buradan çıkıyorsun. Karpuz fındık gibi yan yatıp gelir beklemekle olmuyor. 6 aylık süreç oluyor uğraş gerektiren bir ürün” diye konuştu. 


Öte yandan üretilen karpuzun kilosu 10 kilogramdan başlayıp 20 kilograma kadar çıkıyor.


medyatrabzon.comYORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Trabzon Haberleri

Tümü

MUZURA.NET SAYFALAR


 

 
 

Geliştirme : © 2008-2017

Adres : Doğanköy Mahallesi Akçaabat/Trabzon
Tel :0541 732 40 46 Muzura.Net / Doğder
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]