30 Temmuz 2012, 08:38 - Anasayfa // Trabzon Haberi yazdır

Ayasofya müze olarak kalmalı

Ayasofya müze olarak kalmalı

Trabzon’un gündeminde Başbakan Bülent Arınç’ın açıklamasıyla daha bir önem kazanan Ayasofya müzesinin konumu ile ilgili CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu bir açıklama yaptı

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu haber 1417 kez okunmuştur

Ayasofya konusunda yürüyen bir sistem var. Camilerimiz var, ibadetlerimizi zaten yerine getiriyoruz. Ayasofya turizme mal olmuş bir yapıdır. İnsanlar gelip ziyaretlerini yapıyorlar. Bu durumu karıştırmanın bir anlamı yok. Aksi yönde girişim dinin siyasete alet edilmesidir.

Trabzon’a gelen yabancı turist Sümela manastırını, Ayasofya müzesini, Atatürk köşkünü gezer. Bu da Trabzon’a katkı sağlar. Müzenin camiye çevrilmesi şeklinde ortaya konulan bu girişim dinin siyasete alet edilmesidir. Ayasofya konusunda yürüyen bir sistem var. Camilerimiz var, ibadetlerimizi zaten yerine getiriyoruz. Ayasofya turizme mal olmuş bir yapıdır. İnsanlar gelip ziyaretlerini yapıyorlar. Bu durumu karıştırmanın bir anlamı yok. Aksi yönde girişim dinin siyasete alet edilmesidir.

Esnaf perişan bir vaziyette, çıkış noktası olarak turizm görülüyor. Turizmin çıkış noktası olarak görüldüğü bir zamanda, bunun yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde Ayasofya Müzesi’nin de turizme Trabzon’da ivme kazandıran bir müze durumunda olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Cami olduğu zaman insanlar burayı neden gelsin gezsin? Ayrıca Sayın Arınç tarafından konunun bu şekilde gündeme getirilerek kamuoyunun dikkatinin dağıtılmak istenmesi kabul edilebilir değildir. Bu tavır yakışıksızdır.

Türkiye’nin bu karar çok sorunu ve gündemi varken AKP iktidarı sürekli gündem değiştirmek noktasında insanların kafasını karıştırıyor. Bunun bir anlamı yok. Bülent Arınç ekonomik sorunları nasıl çözeceğini dış politikada nasıl çıkış yapacaklarını anlatması gerekirken Trabzon’a el atıyor. Kentin sorunlarını başka bir boyuta çekip gündem dağıtma amacıyla bu tür beyanatlar veriyor. Bu yakışıksız bir tavırdır. Trabzon insanı camiye hiçbir zaman karşı olmamıştır. Cami yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. Bunu bizler de manevi bir görev sayarız. Biz de belediye başkanlığı dönemimizde pek çok caminin yapımına katkı sağladık.YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Trabzon Haberleri

Tümü

MUZURA.NET SAYFALAR


 

 
 

Geliştirme : © 2008-2017

Adres : Doğanköy Mahallesi Akçaabat/Trabzon
Tel :0541 732 40 46 Muzura.Net / Doğder
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]