14 Aralık 2012, 14:15 - Anasayfa // Trabzon Haberi yazdır

Cemil Meriç Trabzonda Anıldı

Cemil Meriç Trabzonda Anıldı

Merhum Cemil Meriç'in Kızı Prof. Dr. Ümit Meriç; doğumunun 96. yılında babası ünlü yazar ve düşünür Cemil Meriç'i anlattı. Prof. Meriç: "Babam Cemil Meriç, gönüllerin ancak kalemle fethedilebileceğine inanırdı" dedi

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu haber 1987 kez okunmuştur

Merhum Cemil Meriç’in Kızı Prof. Dr. Ümit Meriç; doğumunun 96. yılında babası ünlü yazar ve düşünür Cemil Meriç’i anlattı. Prof. Meriç: “Babam Cemil Meriç gönüllerin ancak kalemle fethedilebileceğine inanırdı” dedi.

 

 

 

Ünlü yazar ve düşünür Cemil Meriç doğumunun 96. yıldönümünde Trabzon’da düzenlenen programla anıldı.

 

Meriç’in doğum günü olan 12 Aralık Çarşamba günü Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç konuşmacı olarak katıldı.

 

 

 

Cemil Meriç’i anma programına; Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ve çok sayıda katılımcı izledi.

 

 

 

Anma Programında konuşan Prof. Dr. Ümit Meriç, Cemil Meriç’in, gönüllerin ancak kalemlerle fethedilebileceğine inandığını ve hayatı boyunca da bu konuda mücadelesini sürdürdüğünü dile getirdi. Prof. Meriç:

 

“Cemil Meriç bir masa başı insanıydı. Gözleri gördüğü ve gözlerini kaybettiği dönemde o, asıl insanlık savaşının insanın kendi kendini fethetme savaşının, insanını çevresini tanıma savaşının, insanın dünyayı tanıma savaşının masa başında olacağını idrak edenlerdendi. Cephelerde değil, silahlarla değil, kalemlerle gönüllerin fethedilmesinin lazım geldiğini düşünürdü.” İfadelerini kullandı.

 

 

 

Cemil Meriç’in ideallerini gerçekleştirmek için daima doğru bildiğinden ödün vermediğini ifade eden Prof. Meriç:

 

“Bu anlamda babam Cemil Meriç,’ Bir çağın ideali, idealin kendisi değildir, herhangi bir idealdir’ demiştir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Prof. Meriç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Cemil Meriç, her çağın kendisine göre güzel bir anlayışı var. Bütün bu güzellikleri tatmaya çalışalım. Ufkumuzu genişletelim. Geçen devirlerde yaşamak, derinlemek ve ömrü alabildiğine uzatmak, başka ülkelerde yaşamak, başka insanlarla acı çekmek, başka insanlarla gülmek, damlayken denizleşmek ve anı ebediyete sığdırmak, kalbini bütün heyecanlara açmak, çağların ve politikaların sınır taşlarını devirmek’ diyerek dünyaya geniş bir pencereden bakmıştır.” dedi.

 

 

 

Programın sonunda Başkan Gümrükçüoğlu, büyük yazar ve düşünür Cemil Meriç’i daha yakından tanımamızı sağlayan kızı Meriç’e katkılarından dolayı teşekkür ederek plaket verdi.

 

Başkan Gümrükçüoğlu ayrıca programdan önce belediyeyi ziyaret eden Meriç’i Trabzon’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kaynak: TrabzonHaberAjansı.YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Trabzon Haberleri

Tümü

MUZURA.NET SAYFALAR


 

 
 

Geliştirme : © 2008-2017

Adres : Doğanköy Mahallesi Akçaabat/Trabzon
Tel :0541 732 40 46 Muzura.Net / Doğder
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]