14 Aralık 2012, 14:19 - Anasayfa // Trabzon Haberi yazdır

DOĞU KARADENİZ İŞADAMLARI HEYETİ WASHİNGTON'DA

DOĞU KARADENİZ İŞADAMLARI HEYETİ WASHİNGTON'DA

ABD Ticaret Bakanlığı Yetkilisi Corey Wright; "Türk fındığını ABD'ye ihraç etmek için başvuruda bulunun, geç kalmayın."

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu haber 2555 kez okunmuştur

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık Başkanlığındaki Doğu Karadeniz İşadamları Heyeti Washington'da Resmi Temaslarda Bulunuyor.  ValiKızılcık; “Yeni İpek Yolu’nun en önemli lojistik merkezi Trabzon’dur” dedi.

 

ABD Ticaret Bakanlığı Yetkilisi Corey Wright; “Türk fındığını ABD’ye ihraç etmek için başvuruda bulunun, geç kalmayın” tavsiyesinde bulundu.

 

 

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın başkanlığında ve ağırlıklı olarak Trabzon’dan oluşan işadamları heyetinin, ABD’deki iş ve inceleme gezisi sürüyor.

       

Ziyaretin ilk gününde ikili iş görüşmelerinin yanı sıra Amerikan Türk Konsey Başkanlığı ile ortak bir konferans yapıldı. Ardından Ticaret Bakanlığı ile temaslarda bulunularak Trabzon ve Doğu Karadeniz’deki yatırım ve iş olanakları anlatıldı. İşbirliğinin geliştirilmesi için öncelikli sektörler üzerinde tanıtımda bulunuldu. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da, heyet onuruna bir resepsiyon düzenledi.

       

Trabzon’un lojistik gücü ABD’li iş çevreleri ile paylaşıldı, yatırım ve ticarette işbirliği talep edildi

       

 

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık Başkanlığındaki iş adamları heyetinde, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Eksilmez, Pazar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Neşet Çakır, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Engin Koyuncu’nun yanı sıra çeşitli sektörlerden çok sayıda işadamı yer alıyor.

       

 

 

TTSO tarafından düzenlenen ve KOSGEB tarafından desteklenen iş programı Trabzon ABİGEM tarafından organize edildi.  Ronald Reagan Uluslararası Ticaret Merkezi’nde ikili iş görüşmeleri yapıldı.

       

Washington’da bulunan Ronald Reagan Uluslar arası Ticaret Merkezi Binası’nda gerçekleşen ikili iş adamları görüşmesi öncesinde Amerikan Türk Konseyi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından heyet karşılandı.

        

VALİ KIZILCIK, ABD'Lİ İŞADAMLARINA ÇAĞRIDA BULUNDU   

       

 

 

Salonda düzenlenen konferansta Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, global ve küresel anlamda Trabzon ve Doğu Karadeniz’in önemi, yatırım ve işbirliği olanakları üzerine yoğunlaşan İngilizce bir sunum yaptı. Trabzon’un jeopolitik açıdan çok önemli bir konumda bulunduğunu ifade eden Vali Kızılcık,  özellikle Doğu-Batı arasında tarihte olduğu gibi günümüzde de giderek önem kazananyeni İpek Yolu’ndaki en önemli lojistik merkezin Trabzon olduğunu vurguladı.

       

Trabzon’un çok üstün özellikleri bulunduğunu ifade eden Kızılcık, uluslararası planda özellikle İpek Yolu’nda ticaret yapmayı öngören ABD’deki iş adamlarını bu fırsattan yararlanmaya davet etti.

       

Trabzon’un lojistik gücünün Karadeniz Havzası, Kafkaslar ve Orta Asya ülkeleri ile işbirliği, ticaret ve yatırımlar açısından fırsat yarattığına işaret eden Kızılcık, konuşmasında turizm, eğitim, sağlık ve endüstri ürünleri hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

       

Özellikle KTÜ’ nün bünyesinde oluşturulan Teknoloji Geliştirme Merkezi, İnovasyon Merkezi gibi yapıların yabancı yatırımcıların da işbirliğine açık olduğunu anlatan Vali Kızılcık, spesifik özelliklere sahip bölge turizmiyle ilgili bilgi verdi.

       

Vali Kızılcık, uluslararası spor karşılaşmaları için 9 ayrı branşta olimpik yarışmaların yapılabileceği altyapı tesislerine sahip olan Trabzon’da sporun çok önemli bir yer tuğuna değinerek şehrin ünlü Trabzonspor takımına da sahip olduğunu söyledi.

        

TTSO BAŞKANI M. SUAT HACISALİHOĞLU; “DOĞU KARADENİZLİ İŞ ADAMLARI ORTAK YATIRIM VE TİCARETE HAZIRDIR”

       

 

 

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise konuşmasında Trabzon’un 4 bin yıllık bir ticaret kenti olduğunu vurgulayarak tarih boyunca bu özelliğini koruyan Trabzon’un bugün de önemli bir ticaret merkezi olduğunu söyledi.

       

Türkiye Hükümetinin Trabzon’da yatırımları teşvik ettiğini ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, kurulan dört organize sanayi bölgesinde dünya standartlarında üretimler yapıldığını, buralardan başta komşu ülkeler olmak üzere dünya pazarlarına ihracat gerçekleştirildiğini dile getirdi.

       

Başkan Hacısalihoğlu, bölgenin bir eğitim merkezi olmasından ötürü yüksek eğitimli ve mühendis sayısının da yüksek oranlarda olduğunu vurguladı.

       

HACISALİHOĞLU; “DOĞU KARADENİZ’DEKİ İŞADAMLARI YÜKSEK TİCARET DENEYİMİNE SAHİPTİR”

       

Doğu Karadeniz’deki iş adamlarının uluslar arası alanda yüksek ticaret deneyimine sahip olduğuna ve işbirliğine açık olduğuna işaret eden Hacısalihoğlu, gezinin amacının da ABD ile ticari ilişkileri geliştirmek olduğunu kaydetti.

       

AMERİKAN TÜRK KONSEYİ BAŞKANI HOLMES; “TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA TİCARET ARTMALIDIR”

 

 

 

Amerikan Türk Konseyi Başkanı ve eski Türkiye Büyükelçisi James Holmes, Türkiye ile Amerika arasında ticaretin artması gerektiğini, Trabzon heyetinin bu anlamda çok doğru bir adım attığını söyledi.

       

Türkiye’nin ekonomik büyümesinin ABD’ye göre daha olumlu olduğunu, dolayısıyla bu potansiyelini kullanması gerektiğini ifade eden Holmes, ABD ve Türk işadamlarının işbirliği anlaşmaları yaparak Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin düzenli hale getirilebileceğini, ABD ve Türk işletmelerinin işbirliklerinin bu anlamda desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

       

ABD TİCARET BAKANLIĞI YETKİLİSİ COREY WRİGHT; “TÜRK FINDIĞINI ABD’YE İHRAÇ ETMEK İÇİN BAŞVURUDA BULUNUN, GEÇ KALMAYIN”

              

 

 

Konferansta diğer bir konuşmacı olan ABD Ticaret Bakanlığı Yetkilisi Corey Wright, özellikle gıda ürünlerinin ABD pazarına girişi hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Gıda ürünlerinin ABD’ye ithalatında yeni düzenlemeler yapıldığını anımsatan Wrigth, Türk fındığının da bu anlamda ABD pazarında önünün açılması gerektiğine işaret etti. Wright daha sonra şöyle konuştu: 

      

“ABD hükümeti olarak gıda sektöründeki ürünlerin ticaretinde uyulması gereken bazı prosedür kararlarını yeni aldık. Bu doğrultuda gıda ürünlerinin ABD’ye girişi için belirli tahlil ve analiz sonuçlarına uyulması gerekiyor. Türk fındığının ABD’ye ülkenizden direkt ihracatı için başvuruda bulunarak ABD’deki analiz sonuçlarını çıkartmanız gerekiyor. Bu analizler yapılmadan hiçbir gıda ürünü ABD’ye giremiyor. Bir analiz ve bunu takip eden süreç en az başvurudan sonra bir iki yıl sürüyor. Türkiye fındık için ABD pazarında zaman kaybetmemesi için başvurusunu hemen yapmalıdır.”

      

Ticaret Bakanlığı heyeti Türkiye programına İstanbul ve Ankara’dan sonra Trabzon’u da ekledi.

      

 

 

Doğu Karadeniz heyeti, ABD Ticaret Bakanlığı’nda da resmi temaslarda bulundu.

      

Bakanlıkta, Uluslararası Ticaret Ofisi Avrupa Birliği Ülkeleri Direktör Jay A. Burgess başkanlığındaki heyetle ile bir saati aşkın bir görüşme gerçekleştirildi.

 

Görüşmede Trabzon ve bölge hakkında bilgilendirmede bulunan Vali Dr. Recep Kızılcık, Trabzon’un tanıtıcı bir dokümanı heyete sundu. Bölge oda başkanlarının da katıldığı görüşmede heyet, Trabzon’da ön plana çıkan lojistik merkez, teknoloji ve inovasyon merkezi gibi yatırım fırsatlarına yönelik bilgilendirmede bulundu. Eğitim, sağlık ve turizm alanlarında Trabzon’un sahip olduğu potansiyele vurgu yapıldı.

 

Afganistan’dan çekilmekte olan uluslararası askeri güçlerin Trabzon’un lojistik avantajlarını kullandığını anımsatan Vali Kızılcık:

 

“Almanya, Belçika ve İsveç Trabzon Havaalanı ve Limanını kullanarak aşamalı olarak Afganistan’dan çekilmektedirler.  Bu gelişme Trabzon’un lojistik anlamda ne kadar önemli olduğunun önemli bir göstergesidir. Bu lojistik avantaj ticaret ve yatırım başta olmak üzere birçok işbirliği için de kullanılmalıdır” dedi.

 

Trabzon’un Karadeniz Havzası ve Kafkas ülkeleri ile başta olmak üzere özelikle Rusya Federasyonu ve Gürcistan için çok avantajlı bir konumu bulunduğunu kaydeden Vali Kızılcık:

 

“Trabzon’un sahip olduğu uluslar arası ticaret avantajları başka hiçbir ilde yoktur” diye konuştu.

 

Direktör Jay A. Burgess, Vali Dr. Recep Kızılcık’ın Trabzon’un sunumundan oldukça etkilendiklerini belirterek, bu ay içerisinde Türkiye’ye yapılacak ziyaret kapsamında İstanbul ve Ankara temaslarının yanı sıra Trabzon’u da ziyaret etmeyi planladıklarını vurguladı.

 

Vali Kızılcık ile Başkan Hacısalihoğlu, Türk Büyükelçiliğinde Türk medyasının sorularını cevapladı.

 

Vali Dr. Kızılcık, Trabzon’un lojistik gücünü ABD’li iş çevreleriyle paylaştıklarını belirttiği açıklaYORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Trabzon Haberleri

Tümü

MUZURA.NET SAYFALAR


 

 
 

Geliştirme : © 2008-2017

Adres : Doğanköy Mahallesi Akçaabat/Trabzon
Tel :0541 732 40 46 Muzura.Net / Doğder
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]