13 Ağustos 2012, 18:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KABENİN SAHİBİ ALLAH'TIR

KABENİN SAHİBİ ALLAH'TIR

Ali Değermenci

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2602 kez okunmuştur

                                   KABENİN SAHİBİ ALLAH'TIR

 

Yemen hükümdarı ebrehe  tahtıni hile ile ele geçiren bir habeşlidir.Uzun yıllar ülkesini ustalıkla idare eder. Hazinesi zenginleşir Askeri güçlenir.

 

Arapların akın akın kabe ye koşmalarını kabeyi ziyaret etmelerini bir türlü anlayamamış ve içine sindirememiştir.

 

Buna engel olmak için bizans imparatorunun yardımlarıyla san’a şehrinde kulleyis adına bir kilise yaptırır.En usta mimarları en becerikli nakkaşları çalıştırır içini muhteşem kumaşlarla süsler donatır  buna rağmen Araplar kabeyi tercih ederler.Hatta bir arap ebrehe nin yaptığı kiliseye pisler.

 

Bunu duyan ebrehe gazaba gelir kabeyi yıkmaya yemin eder Üç bin asker ve dört bin fille kabeye yürür.Mekke yakınlarında mola verdikleri günlerden bir gün Abdulmuttalip ebrehe’ye gelir.

 

Ebrehe onun cömertliğini asaletini  duymuş heybetine vakarına ve nurani simasından dolayı çok hürmet eder  ayağa kalkar saygıyla karşılar ve sorar ey abdulmuttalip emrin ve isteğin nedir sizin için ne yapabilirim der.

 

Abdulmuttalip askerleriniz bir kaç devemi götürmüş onları bana geri verirmisiniz  ebrehe ey abdulmuttalip ben ecdadınızın mabetini yıkmaya geldim sen develerinin derdine düştün ben bu kadarçık deveyi her gün sadaka olarak dağıtıyorum der.

 

Abdulmuttalip ebreheye  Ben bana ait olan şeyleri istiyorum.Kabenin sahibi Allahtır onu korur ve kollar.Ebrehe’den kurtardığı develeri kurbanlık olarak ayırır sonra Kabeye gelir yanık bir sesle Ya Rabbi sen her şeye kadirsin bunlara fırsat verme diye Allaha dua eder.

 

Ebrehe kabeye hucüm ettiği gün  deniz tarafından rengleri siyah boyunları yeşil olan kırlangıça benzer kuşlar peydahlanır.Gagalarında ve ayaklarında nohuttan küçük mercimekten büyük taşlar vardır.Her taşın üzerinde ebrehenin askerinin isimi yazar attıkları taş başlarından girer tabanlarından çıkar.Zırh ve miğfer giymiş olasalarda kalkanlar altına saklansalar bile…

 

Ebrehe büyük bir telaşla kaçar Habeş kralı necaşinin huzurana çıkar.Birde ne görsün ebabil tepesinde onu öldürecek kuş dolaşmakta ebrehe ne yapsa boştur çünkü onu gebertecek taşın üzerinde  ismi yazılmiştır.

 

 

 

 Her taraf ebrehenin asker leşleriyle dolar. O esnada görülmemiş bir yağmur yağar sel suları leşleri götürüp çöle atar.

 

Bu hadise Hz.Peygamberin doğumundan bir hafta önce meydana gelmiştir.Bu olay kiyamete kadar gelecek olan ebrehelere firavunlara nemrutlara ebu cehillere ebu leheblere bir mesaj bir ibret olsun diye Allah bu vakayı Peygamberine bildirmiştır.

 

                                 MEALEN  FİL SURESİ

 

1-Ey habibim Rabbın fil sahiplerine ne yabtığını görmedinmi ?

 

2-Onların hilelerini bozup başlarına geçirmedimi?

 

3-Onların üzerlerine sürüler halinde ebabil kuşlarını göndermedimi?  

 

4-Onları kerbiç haline gelmiş taşlarla taşlatmadımı?

 

5-Onları yenilmiş ve dökülmüş bir ekin yaprağına çevirmedimi?

 

Bu duygu ve düşüşüncelerle hepinizi Allaha emanet ediyor ecir itibarıyle bir ömre bedel olan kadir gecenizi kutluyorum.

 

 Ali Değermenci / Ankara

 


 www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

MUZURA.NET SAYFALAR


 

 
 

Geliştirme : © 2008-2017

Adres : Doğanköy Mahallesi Akçaabat/Trabzon
Tel :0541 732 40 46 Muzura.Net / Doğder
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]