16 Ağustos 2012, 16:55 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ORUÇ VE ŞEKER HASTALIĞI

ORUÇ VE ŞEKER HASTALIĞI

Dr.Hatice KANDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2009 kez okunmuştur

ORUÇ VE ŞEKER HASTALIĞI

İsminin açıklanmasını istemeyen bir okurumuz şeker hastası olduğunu ve bu durumda oruç tutup tutamayacağını soruyor.

Şeker hastaları,
oruç tutup tutmamaya doktorlarıyla konuştuktan sonra karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü her hastanın durumu farklıdır. Şeker hastalığı da ana özellikleri itibariyle 2 çeşittir:

''Tip 1'' diyabeti olanlar, insüline bağımlı olduklarından uzun süreli açlık dönemleri bu hastalar için tehlikeli olabilir. Ancak modern insülin analoglarıyla yoğun insülin tedavisi alan veya insülin pompası kullanan hastaların tedavisi,
oruç tutabilecekleri şekilde düzenlenebilir.

'Tip 2' diyabeti olanların büyük bir kısmı  insülin kullanımına ihtiyaç duymaz, istenildiği takdirde ağızdan alınan ilaçların desteğinde, düzenli bir beslenme programıyla
oruç tutulabilir. Şeker hastasınınoruç tutmasına engel olabilecek unsurları; hipoglisemi (şeker oranının düşmesi), hiperglisemi (şeker oranının yükselmesi) dir. Hastaların şeker ölçümlerini yakından takip ederek hipoglisemik ataklardan kaçınmaları gerekmektedir. Bu durumda ise orucun bozulması gerekebilir.Diyabetli hastaRamazan ayında bir diyetisyen yardımıyla detaylı bir beslenme programı uygulayabilir.

Sahur ve iftarın yanı sıra gece saat 10.00-11.00 arasında alınacak bir ara öğünle gün içerisindeki öğün sayısını üçe çıkarması,ekmek, hamur işi, pirinç pilavı, makarna, patates ve şekerli yiyecekleri kısıtlaması, tek seferde büyük porsiyonlar şeklinde beslenmek yerine ölçülü miktarlarda beslenmesi uygun olacaktır.
Birçok bilim adamı orucun neştersiz ameliyat olduğunu vücudu zehirlerden temizlediğini savunur.   
                                                                                                                     

Ancak şekeri kontrol altına alınamamış şeker hastaları oruç tutamayacaktır.

Dr.Hatice KANDEMİR


 www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları www.muzura.net | Doğanköy'e Ulaşmanın En Kısa yolu Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

MUZURA.NET SAYFALAR


 

 
 

Geliştirme : © 2008-2017

Adres : Doğanköy Mahallesi Akçaabat/Trabzon
Tel :0541 732 40 46 Muzura.Net / Doğder
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]